Cleaner floors a tap away.

Disclaimer: The people at Narwal kindly supplied a robot mop for this review; as always, the opinions you’ll discover below are sincere as well as my own. a few of the links in this post may be affiliate links that assist our channel at no expense to you.

The older our youngsters get, the less time we seem to have in the week. From institution to methods as well as crazy work schedules, it’s harder as well as harder to keep up with home chores, particularly the intensive ones like mopping.

That’s where Narwal comes in. Their just recently released Narwal T10 declares to be a 2-in-1 mop as well as vacuum robot that even cleans itself at the end of the task. They just recently sent over a system for us to inspect out, as well as we’ve spent the last month putting in with the ringer. Does the Narwal T10 online as much as all of its promises? checked out on to discover out!

Setup as well as Assembly

The Narwal pertained to our door in a big box consisting of two somewhat smaller boxes stacked on top of each other. The smaller one contained the Narwal robot itself, while the largest one contained the surprisingly gargantuan base station as well as hub.

If you’ve ever set up a robot vacuum before, the configuration for the Narwal goes about the same. In situation you haven’t, the whole process is all quite straightforward. Unbox the items, plug in the base station, location the Narwal dealing with it, as well as then comply with the configuration prompts in the Narwal app (which took about 10 seconds to download from my iPhone’s app store).

Although the high quality of the Narwal as well as base station are top shelf premium, the Narwal app feels quite clunky (at least to this American user). It’s evident from the get-go that the app was developed for the Oriental market as well as type of sloppily localized for the US. odd phrasing/bad directions aside, it didn’t take long to get paired to my robot mop as well as get whatever set up. The only speed bump I ran into was getting the mop linked to our WiFi; it inexplicably took 4-5 tries of entering the exact same information over as well as over up until it lastly connected.

After type of an unusual unboxing as well as configuration experience, I honestly didn’t understand what to expect from this bit robot in practice; thankfully I was pleasantly surprised.

Performance as well as individual Experience

Since we already have a robot vac, I’m focusing solely on the Narwal’s mopping features here. To get started, the directions had us fill up the removable water reservoir in the base station, where we added on the the dissolvable Narwal detergent sheets before we sealed things up. Next, the very first time the Narwal explores your floor, it goes for a mapping run so you can divide your floor into spaces as well as tell it the areas where you don’t want it to mop (where the rugs are, in our durum).

Guys, this thing will map your area exceptionally fast. While our existing robot vac counts on a mechanical “roll as well as bump” technique to figure out its surroundings, the Narwal seems to have some kind of LIDAR-style system developed in to the top that utilizes computer vision to make a super-sophisticated design of your floor in a matter of minutes. Our downstairs is about 1800 sq ft, as well as the Narwal had a complete map of the area made in no time at all. Şok olmuştum.

What wasn’t so excellent was fumbling with the goofy app once again to try to divide our area into spaces as well as add in excluded areas. However, after a bit bit of trial as well as error, we were able to set up a usable map as well as send the Narwal out on its maiden voyage.

I believe my other half stated it best… enjoying the Narwal step around the home is type of like enjoying a significant robot slug. It adorably leaves a wet path of cleaning option nearly anywhere it goes, as well as it’s surprisingly peaceful in its operation (may a lot more peaceful than our existing robot vac). We’ve been utilizing our Narwal to clean about when a week, as well as it’s entertaining whenever to enjoy it clean a little area, return to the base station to drain squander water as well as clean its brushes, then head back out to work Yeniden. It’s a diligent bit robot.

The great news is that it’s likewise an exceptional bit worker; so much so, in fact, that I believe it’s capability to mop our home with excellence a lot more than makes up for the goofy app you have to offer with. Mopping has always been one of our least-favorite chores, as well as the Narwal does a amazing task of providing us a few hours of our week back. It does a excellent task avoiding challenges as well as no-go areas, gets up a great deal of grime from the floor, as well as leaves us a shocking amount of gross looking squander water in the base station’s disposal reservoir. It’s the unusual type of gadget that really works much better than you expect it to, as well aS bu büyük olasılıkla ödeyebileceğim en iyi iltifat.

Hayal kırıklıkları gidin, uygulamanın yanı sıra, inanabileceğim tek sorun sadece bir katın haritasını desteklemesidir (en azından bunu çözebileceğimiz). Bu, eski moda paspasımızla birlikte, mevcut robotumumuzla katlar arasında geçiş yapabilmemiz koşuluyla, üst katlar için eski moda paspasımızla sıkıştığımızı gösterir.

Bununla birlikte, bu kadar şaşırtıcı derecede olağanüstü bir görev, özellikle bir katta bir evde çevrimiçi olursanız, bunun gibi şeyleri görmezden gelinmesi kolaydır. Narwal, ana işlevinin etkileyici bir görevini yapar.

Kalite yapı

Daha önce işaret ettiğim gibi, robotun yanı sıra baz istasyonu şaşırtıcı derecede üstün bir his var. Kontrollerdeki arka ışıklardan, Bonestasyonundaki arayüz ekranı bile fütüristik göründüğü kadar güzel olursa olsun.

Takdir ettiğim başka bir şey, Baz istasyonundaki rezervuarları boşaltmanın yanı sıra, tam olarak ne kadar basit olduğu gibi, tam olarak ne kadar basit olduğu gibi, tam olarak ne kadar basit olduğunu, ayrıca robotun üzerindeki paspas kafalarını değiştirmenin tam olarak ne kadar basit olduğu düşünceli ilgidir. eğer gereksinimi. Baz istasyonunun yanı sıra gadget’taki detaylar için neredeyse bir elma-esque ilgisi var … sadece uygulama için aynı şeyi belirtebilirim.

Uyumluluk

İster iPhone Bireysel veya Android kullanıcısıysanız, NARWAL uygulaması cihazınızla uyumlu olacaktır. Burada düşünmek için daha büyük endişeyi söyleyebilirim, Narwal’ın sizin için uygun bir şekilde büyük olmasın. Bir ton no-go bölgesine sahip karmaşık bir paspalama alanınız varsa veya belki de bir mutli seviye kurulumunuz varsa, Narwal sizin için şekillendirilemez.

Ancak, bizim gibi büyük bir ana seviyeniz varsa, Narwal’ın haritasından zeminin bölümlerini hariç tutmanın basit olduğu durumlarda, herhangi bir tür belaya girmemelisiniz.

Uygunluk

Bu, Narwal ile en büyük sorundur, ancak bu bölümdeki benzer aletlerin aynı sorununla aynı sorunu var. Bu inceleme sırasında, Narwal 1000 dolar. Çevresinde bir yöntem yoktur, Narwal pahalıdır. Maliyetin size değip değmeyeceği, sizin için tam olarak ne kadar büyük bir gereklilik dolduğuna bağlı olacaktır. MOPPING, en az tercih edilen işlerden biri olarak listenin tepesine yakındır, bu nedenle otomatik bir yardımcı olması, bizim için haftalık olarak böyle önemli bir göreve iyi bakın.

Çözüm

Narwal’in sizin için uygun olup olmadığı, sizin için tam olarak ne kadar sevmediğinizi ve kendinizi paspaslamışlığa neden olduğunuza bağlı olacaktır. Bizim için Narwal, bir cumartesi öğleden sonra bir kez bir kez bir düğmeye basarak bir Cumartesi öğleden sonra yediği çok saatlik bir görevden koptu. Bu oldukça büyük bir anlaşma.

Yeni bir temizlik robotunun cephanenize eklenmesi için piyasadaysanız (ve bir suratın iyi yapılması için Clunky uygulamasını aldırıyor), Narwal tam olarak aradığınız şey olabilir.

Categories: category

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *