Tıpkı her sistem ve cihaz gibi, bir HVAC sistemi de denetlenmeli ve yüksek bakım maliyetlerini uzak tutmak için rutin olarak temizlenmelidir. . Aynı şekilde, hizmet masraflarınızı yönetmenin yanı sıra rahat bir yaşam ortamı tedarikine de yardımcı olur. Tam burada HVAC sisteminizi korumak ve korumak için bazı etkili fikirler. Görevi halletmek için aynı şekilde ev mekaniğinden profesyonel yardım alabilirsiniz.

Hava filtrelerine dikkat edin

HVAC sisteminizin hava filtreleri, montajın ayrılmaz bir parçası ve sistemin verimliliğini bulmak için rutin olarak incelenme gereksinimidir. Hava filtrelerinin durumunu bulmak ve gerekirse değiştirmek veya temizlemek için görsel bir inceleme yapın. Filtrelerin kir ve enkaz ile tıkanması uzun vadede tüm sistemi etkileyebilir. Bir ay önerildiğinde filtrelerin durumunu analiz ederken, her 90 günde bir değiştirmek, HVAC sisteminizi sağlam tutmak için mükemmel bir seçenektir. Lüksünüz varsa, daha küçük kir bitlerini yakalayan ve bakım maliyetlerini azaltan pilili bir hava filtresine yatırım yapın.

Kondenseri temiz tutun

Bir HVAC sisteminin kondenseri, kirli bırakılırsa, aynı zamanda ısıtmanızın ve soğutma sisteminizin çalışmasını etkileyebilir. Sıcak pompanın yanı sıra kondenser temiz tutulursa, iç kısımlar da sabitlenir, bu da tüm montajın dayanıklılığını artırır. Klima ünitelerini ve pompaları kontrol edin. Birikmiş gunk’u su püskürterek ve az toz parçacıklarını yakalamak için bir mikrofiber kumaş kullanarak tedavi edin. Dış tarafta kondenserlerin ve ısıtma pompalarının bulunduğu göz önüne alındığında, görünür bir inceleme yapmak ve kendiniz temizlemek için parçalara hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Basınçlı yıkayıcı kullanmak yerine, ünitenizde uzun süreli hasarı önlemek için bir su hortumu ile kalın.

Profesyonel olarak denetlenmenin yanı sıra temizlenmesini sağlayın

Büyük bir eviniz varsa ve HVAC sisteminizin bakımını ve incelemesini takip edemiyorsanız, bu sistemlerin temizliği ve genel bakım prosedürü ile bilgili lisanslı bir uzman kiralayın. Pureairways.com’daki HVAC müfettişleri, ünitenizin ömrünü uzatabileceği ve performansını artırabileceği için yılda en az iki kez kapsamlı bir inceleme yapılmasını önerir. Danışmanlar tarafından uyulan temel önleyici prosedürler arasında bobinleri incelemek, filtrelerin temizlenmesi, üfleyici bölmelerinin tozlanması ve gevşek telleri algılama yer alır. Lisanslı danışmanları işe almanın bir yararı, aksi takdirde ihmal edilen sistemle ilgili herhangi bir hata veya problemi hızlı bir şekilde alabilmeleridir.

Kullanımı en aza indirin

Zaman zaman, HVAC sisteminize uzun vadeli hasarı önlemek için bir mola gerekmektedir. Tutarlı bir şekilde çalışmasına izin vermek, sisteminizin zaman içinde performansını en aza indirecektir. Bu durumlarda, tüm sistemi değiştirmeniz veya onarım iş maliyetleri olarak büyük bir ücret ödemeniz gerekebilir. Bunun yerine, sisteminize harika bir şekilde aşağı bir süre sağlayın ve hayranları bir süre kullanın. Tavan ve masa fanları sıcak günlerde sizi harika tutabilir. Çapraz havalandırmayı motive etmek ve iç sıcaklığı kontrol etmek için evinizdeki pencereleri açın. Bu aynı şekilde HVAC sistemine olan bağımlılığınızı en aza indirecek ve yardımcı faturalarınızı düşürecektir.

Bilge bir AC denetleyicisine yatırım yapın

Kullanımınızla ilgili rutin güncellemeler almak, incelemenizin yanı sıra temizleme rutinini takip etmenize yardımcı olabilir. Bugün, WISE AC denetleyicilerini ve kullanım geçmişi sağlayan birimleri keşfedebilir ve yaklaşan temizlik oturumu hakkında sizi bilgilendirmek için alarmlar çıkarabilirsiniz. Mümkünse, kötü hava yüksek kalitesi veya HVAC sistemiyle ilgili sorunlarla ilgili bilgileri gönderen bir AC sistemine yükseltin. Denetleyiciniz bir coğrafi işleme modu ile donatılmışsa, aynı şekilde yerinizi ve bilgilendirme göndermek için zaman ayarlayabilir ve kullanımınızın rutin güncellemelerini saklayabilirsiniz. Bununla, HVAC sisteminizi tarih kadar tutarken enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Tahliye hatlarını temiz tutun

Sisteminizin tahliye hatları, odanın içindeki havadan emilen ıslaklık nedeniyle büyük bir enkaz ve kir biriktirebilir. Birçok insanın bakım işlemi sırasında drenaj hatlarını kontrol etmek için çalışmayı bıraktığı düşünüldüğünde, sistem kalıp ve alg büyümesi nedeniyle hasar görebilir. Sadece sistemi onarmak için pahalı değildir, ancak aynı şekilde çok pis ve kokulu hale gelir, bu da evinizde istediğiniz son şeydir. Ünitenizin dış kapağını kaldırarak zaman zaman tahliye hattını kontrol edin ve mikrofiber bir bez kullanarak iç parçaları temizleyin. Aşırı durumlarda, kalıp büyümesini durdurmak için boruları sirke ve su ile durulayın.

Zaman zaman kapsamlı bir görsel inceleme yapmak, HVAC sisteminizin hasarını durdurabilirekstra maliyetler. Bir ayda bakım sürecini yürütmek için bir rutin hazırlayın ve hatırlatıcılar ayarlayın. Rutin kontroller için HVAC danışmanlarını işe almak için bakım bütçe planınızın bir kısmını bir kenara koyun.

Categories:

0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *